Hogyan rabolta ki Kolumbusz Kristóf és a spanyol korona Dél-Amerika kincseit?

2024.10.14

A nagy földrajzi felfedezések kora új világokat tárt fel és hatalmas kincsekkel kecsegtettek Európa számára. Az egyik legkiemelkedőbb alakja ennek a korszaknak Kolumbusz Kristóf volt, aki 1492-ben érte el a Karib-térséget, amiről tévesen azt hitte, hogy Ázsiába jutott el. Az ő felfedezései és az azt követő expedíciók vezettek a spanyol birodalom dél-amerikai hódításaihoz, melyek során a spanyolok óriási mennyiségű aranyat, ezüstöt és egyéb értékes kincseket raboltak el az őslakos népektől.

Kolumbusz felfedezései és az azt követő expedíciók

Kolumbusz első útján még nem találkozott a hatalmas gazdagsággal, ami később jellemezte az újvilágot. Bár némi aranyat szerzett az őslakosoktól cserébe az olcsó európai árukért, például üveggyöngyökért, mégsem találta meg azokat a gazdag forrásokat, amelyekről az európaiak álmodoztak. Azonban ez nem maradt így sokáig.

Kolumbusz további útjai során fokozatosan felfedezte a Karib-térség szigeteit, és kapcsolatba léptek az ott élő őslakosokkal, mint a tainók és más bennszülött népek. Ezek az emberek gazdag kultúrával rendelkeztek, de nem álltak készen a spanyolok által hozott erőszakra és kizsákmányolásra. A spanyol expedíciók hamar rátaláltak az arany és más kincsek forrásaira, és Kolumbusz, majd később más spanyol hódítók kezdték megszállni és kizsákmányolni a régiót.

A konkvisztádorok és Dél-Amerika kifosztása

Kolumbusz felfedezései után a spanyolok nem álltak meg a Karib-szigeteknél. A 16. század elején Hernán Cortés Mexikóban, majd Francisco Pizarro Peru területén kezdett hozzá az ősi civilizációk, mint az aztékok és inkák leigázásához. Ezek az expedíciók nemcsak katonai inváziók voltak, hanem kifejezetten arra irányultak, hogy Európába hatalmas mennyiségű kincset juttassanak vissza.

Az inkák birodalmában, amely akkoriban Dél-Amerika egyik leggazdagabb civilizációja volt, arany- és ezüstbányák működtek, amelyeket Pizarro csapatai rögtön igyekeztek megszerezni. Az inkák aranyát, melyet vallási célokra és műalkotások formájában használtak, a spanyolok szinte azonnal beolvasztották és hajóra rakták, hogy visszaküldjék Spanyolországba.

A kincsek rablása: erőszak és manipuláció

A spanyol hódítók erőszakos és kegyetlen módszerekkel kényszerítették az őslakosokat, hogy átadják vagyonukat. Pizarro például elrabolta az inka uralkodót, Atahualpát, és óriási váltságdíjat követelt érte. Az inkák egy szobát teleraktak arannyal és kétszer annyi ezüsttel, hogy megmentsék uralkodójukat, de a spanyolok végül Atahualpát kivégezték, a kincseket pedig elvitték.

A spanyolok nemcsak a hódítás révén jutottak kincsekhez, hanem az őslakosok munkáját is kegyetlenül kizsákmányolták. Az encomienda-rendszer bevezetésével a spanyolok gyakorlatilag rabszolgasorba taszították a bennszülötteket, akiknek arany- és ezüstbányákban kellett dolgozniuk. Ez a kényszermunka rettenetes következményekkel járt az őslakos népességre nézve, sokan éhen haltak, megbetegedtek vagy belehaltak a túlzott igénybevételbe.

Európa gazdagodása, Dél-Amerika pusztulása

A spanyolok által az újvilágból elrabolt kincsek hatalmas hatást gyakoroltak Európára. A sok arany és ezüst beáramlása felvirágoztatta a spanyol gazdaságot és a Habsburg Birodalom hatalmát. Azonban a spanyol birodalom hosszú távon nem tudta fenntartani ezt a gazdagságot, mivel a könnyen szerzett kincsekre alapozott gazdaság nem vezetett tartós fejlődéshez.

Ezzel szemben Dél-Amerikában az őslakos civilizációk romba dőltek. A spanyol hódítók elpusztították a helyi kultúrákat, leigázták a népeket, és egész régiókat néptelenítettek el a háborúk, betegségek és a kényszermunka révén. A kontinens gazdasági erőforrásait pedig Európa felé szivattyúzták, így a régió évszázadokon át nem tudott felépülni ezekből a veszteségekből.

Kolumbusz és utódai nem csupán felfedezők voltak, hanem olyan hódítók is, akik kegyetlen eszközökkel rabolták ki Dél-Amerika őslakos népeit. Bár az arany és ezüst elhozta Európa számára a gazdagságot, ennek ára a helyi kultúrák pusztulása és a kontinens hosszú távú elszegényedése volt. Dél-Amerika kincseinek elrablása a mai napig érezhető következményekkel jár, és egy olyan időszak sötét örökségét hordozza, amikor a gyarmatosítás és az erőszak volt az újvilág felfedezésének valódi mozgatórugója.



A maja mitológiáról ezekben a könyvekben lehet részeletesebben olvasni:

Passuth László - Megszólal a sírvilág